Zawody

Najczęściej komentowane

oferty pracy oferty pracy

Policjant opis

Informacje o wybranym zawodzie (Policjant)

 

O zawodzie policjanta

 

Zawód policjanta

stanowi jedną z bardziej intrygujących profesji na rynku pracy.

Do podstawowych zadań policji należy ochrona porządku publicznego, wykrywanie i walka z przestrzępczością, ściganie osób poszukiwanych oraz poszukiwania osób zaginionych. W zakresie zadań znajduje się również ochrona osób i mienia, działalność antykryzysowa w przypadku katastrof i klęsk żywiołowych, działalność antyterrostyczna oraz wszelkie działania prewencyjne.

 

Osoby zainteresowane zatrudnieniem w policji

mają do wyboru pracę w jednostkach kryminalnych, prewencyjnych, bądź logistycznych, zaś w zależności od zainteresowań i umiejętności zatrudnienie można znaleźć w oddziałach lądowych, wodnych, oraz lotniczych.

 

Policjant jest jednym z nielicznych zawodów, w których prawo do świadczeń emerytalnych uzyskuje się już po 15 latach pracy, a do pensji podstawowej doliczane są specjalne dodatki.

 

 

Zarobki policjanta

 

Wysokość zarobków w policji uzależniona jest zarówno od zajmowanego stanowiska, ilości przepracowanych lat, otrzymywanych dodatków, jak również indywidualnie otrzymywanych zadań, wyników zawodowych, czy nagród.

 

Średnia kwota wynagrodzenia wraz z podstawowymi dodatkami wzrasta od ok. 1,500 zł na stanowisku kursanta i 2,500 zł na stanowisku policjanta, do ok 4 tys. zł w przypadku kierownika rewiru. Na stanowisku komendanta powiatowego można już liczyć na zarobki powyżej 7 tys. zł, komendanta wojewódzkiego blisko 9 tys. zł, zaś awansując na komendanta głównego ok. 15 tys. zł.

 

Obok uposażenia dochodzą także liczne dodatki (m. in. za stopień, funkcyjny, służbowy, stołeczny, za opiekę nad służbowymi zwierzętami, instruktorski, lotniczy). Dodatki za stopień kształtują się od 330 zł na stanowisku posterunkowego, 560 zł na stanowisku aspiranta, 650 zł na stanowisku komisarza, 800 zł na stanowisku inspektora do 1000 zł na stanowisku generalnego inspektora.

Zobacz również:

 

Komentarze (44)

dodano dn. 2014-12-29

Witam , mam pytane chciałbym się dowiedzieć co musze zrobić aby pracować jako policjant po liceum policyjym ile musze sie uczyć gdzie itp/

dodano dn. 2014-12-07

Czy jak będe mieć wzrost np. 163cm wzrostu to mogę być policjantem?

dodano dn. 2014-07-21

Mam wadę serca więc mogę zostać policjantka ?

dodano dn. 2014-07-16

moje pytanie jest następujące czy jest jakaś kategoria wiekowa ja ma 31 lat czy nie jestem za stary na staranie się o dostanie do policji ?

Natkaaaaaaaa :0 / RE: Policjant opis

dodano dn. 2014-05-02

mój problem wygląda następująco . Moi rodzice są karania Mój ojciec jest byłym kryminalistą, a moja mama ma tylko zawiasy.. Moim marzeniem jest pracować w policji.. w miarę się uczę, jestem zwinna szybka, inteligentna ..

dodano dn. 2013-12-30

jestem bardzo zaciekawiona tym zawodem i chciałabym iść w tym kierunku lecz moja kuzynka powiedziała mi że trzeba mieć wykształcenie na 4.0 a ja z dobrze się nie uczę lecz jestem świetna z w-f ja bardzo chciałabym pomagać ludziom w potrzebie

dodano dn. 2013-08-16

Natomiast ja akurat pracuję w tej śmiesznej instytucji, w jednym z powiatowych miasteczek...2,500 tys mają panowie sierżanci - referenci po około 3-4 latach pracy. Jestem człowiekiem ambitnym i wykształconym to też przyciągnął mnie ich spot w telewizji że właśnie takich ludzi potrzebują. Prawda okazała się smutna, nikt nie pytał co, jak, gdzie kiedy, gdzie państwo siebie widzą...bo pięcioro kończyło nas kurs przygotowawczy i co Ogniwo Patrolowo Interwencyjne - tłumacząc na język polski użeranie się z najgorszym marginesem społecznym. Jeden z kolegów chciał zacząć doktorat stwierdził że to może chociaż pomoże wyrwać się z tego syfu...powiedzieli mu "po co Ci doktorat w prewencji".
Powiem tak za żadne skarby nie wybrał bym po raz drugi tej chorej instytucji, gdzie zamiast płynu chłodniczego zimną leje się do diesla wodę z kranu...instytucję w której mobbing, obrażanie i porównywanie pracownika do pracownika jest na porządku dziennym...instytucji w której za dobrze pełnioną służbę spodziewasz się pochwały a tym czasem słyszysz pytania "czemu tak mało legitów"...instytucji w której ważniejsze są wskaźniki niż wypoczęty zadowolony policjant. Jak policjant prewencji ma być wypoczęty skoro potrafi skończyć służbę w godzinach porannych 10 godzin przerwy i z powrotem na służbę popołudniową, kiedy przemęczenie sięga zenitu wtedy nie ma wyjścia by iść na L4, bo urlopu wydali ci 8 dni...Długo i dużo mógł bym opisać rzeczy które dla normalnego człowieka nie mieszczą się w głowie i ja postanowiłem jedno pomimo bezrobocia i kryzysu czym prędzej brać nogi za pas...bo życie ma się jedno, a w tej pracy (OPI) prywatnego życia mieć nie będziesz pozdrawiam i polecam Wojsko Polskie, Straż Graniczną, Miejską ale w życiu to...Oczywiście mam świadomość że w innych miastach może jest inaczej opisuję swoje odczucia może ktoś trafił lepiej. Zmieniając temat widzę piszą jakieś dziewczynki po 155 cm wzrostu, wyobraźcie sobie są takie...no i co, jedziesz na interwencje masz 2 lub trzech karków i policjant zostaje sam bo panna chowa się za niego, kiedyś ktoś się za to weźmie jak coś się stanie poważnego albo taka mała ucieknie z interwencji. No i jak myślicie kto szybciej się wyrwie z prewencji mała dziewczynka co nic nie ogarnia i wszystkiego się boi? czy wy którzy musicie mieć głowie na karku by wrócić do domu i by dziewczynce się nic nie stąło?

dodano dn. 2013-08-12

Ja nie jestem policjantem i przyznaję racje twojemu ojcu.

dodano dn. 2013-06-22

Idąc do Policji nie wybiera się wydziału, przydziela to Komendant. Kobiety mogą isc do prewencji i nic do gadania nie będzie. Wzrost dla kobiety to chyba 160cm a facet 165cm. Wszystkie dane jak zostać policjantem, zasady egzaminów, punktacja dostępona jest na stronach wojewódzkich komendach.
Prawda jest taka, że od złożenia podania do ewentualnego przyjecia zleci ok. roku. Dostać się jest cieżko, znalm ludzi którzy probowali po 6 razy.

dodano dn. 2013-04-27

Witam. mam takie pytanie. Właśnie skończyłem studia inżynierskie I stopnia, ale nie poszedłem na magistra. Chciałem się dostać do policji. Podobno po studiach startuje się z lepszego miejsca niż po maturze. I tu moje pytanie: czy po studiach I stopnia, czy musi być magister???? Z góry dzięki za odpowiedź

Ola / wzrost

dodano dn. 2013-04-01

Kończę w tym roku gimnazjum i wybieram się do liceum prawno-policyjnego. Bardzo chciałabym pracować jako kryminalna :) Bardzo mnie to ciekawi. No ale niestety moi rodzice nie są zbyt wysocy... Ja mam teraz 155cm wzrostu ;c Może dobiję do 160? Czy mam szansę zostać kryminalną? Wiem że do policji przyjmują kobiety od 160 ;d I jeszcze takie pytanie czy np. mogłabym pójść teraz do zwykłego technikum zrobić jakiś zawód a później pójść do szkółki policyjnej i starać się o przyjęcie do niebieskich? :)

dodano dn. 2013-03-19

tak akurat mamy do wyboru gdzie chcemy pracować..... dadzą cie 70 km od miejsca zamieszkania i jak chcesz się przenieść mówią ze nie da rady bo to służba 2/3 pensji idzie na paliwo reszta wypłaty nie starcza na opląty wiec pozostają kredyty żeby związać koniec z końcem....;-(Ci którzy chcą wybrać ten zawód niech się zastanowią 2 razy bo miodu nie ma i nie będzie

Gość / wzrost

dodano dn. 2013-02-25

Ile kobieta musi mieć wzrostu by zostać policjantem od spraw kryminalnych(komisarzem)??

dodano dn. 2013-01-17

"rozgoryczony były niebieski" widocznie Ty akurat nie nadawałeś się do służby stąd BYŁY, nie każdy moze zostać gliniarzem. Praca nie ejst aż taka zła, są gorsze. Zarobki na szkole teraz nieco wzrosły i szacują sie na poziomie ok 1500zł, natomiast po szkole nie przekraczają 2300zł. Wypłata jest co miesiąc, praca w miare stała, zbyt dużo wysiłku fizycznego nie ma, natomiast jest wiele sytuacji stresujacych i niebezpiecznych, kontakt z niewiadomo jakimi osobami (chorymi na choroby zakaźne, z zaburzeniami psychicznymi, nie zawsze ładnie pachnące). Trzeba wykazać się dużą odpornością, odpowiedzialnością ni i przede wszystkim tolerancją jak i spokojem.

dodano dn. 2012-11-19

Bardzo chciałabym zostać policjantką ale jednak nie do końca jestem zdecydowana. Co o Tym , myśleć ?

dodano dn. 2012-11-18

Chciałabym zostać policjantką, lecz nie mam zbyt dobrych umiejętności fizycznych... czy ten cały problem przekreśla moją karierę ???

Bardzo proszę o odpowiedź,

dodano dn. 2012-09-21

słyszłam że w Anglii można pracować jako policjant bez obywatelstwa ale trzeba mieszkać dłużej niż 3 lata
pozdrawiam

dodano dn. 2012-09-18

ile zarabia technik kryminalistyki ? i co jest wymagane żeby się tam dostać?

dodano dn. 2012-09-18

Uczęszczam do Liceum ogólnokształcącego, czy po 1 roku mogę jeszcze zmienić szkołę na policyjną, albo po maturze pójść na wyższą szkołę policyjną.

dodano dn. 2012-09-12

Uczęszczam do liceum policyjnego, jednak obawiam się że nie zdam matury i wtedy zostaje z niczym. Nie mam zawodu żeby iść gdzieś do pracy. Po prostu nic.. Chce się dowiedzieć czy jeżeli nie zdam matury mogę pójść na kurs na policjanta i dostanę wtedy jakąś prace? Czy wzrost ma znaczenie ?

rozgoryczony były niebieski / RE: Policjant opis

dodano dn. 2012-08-21

o dobrych zarobkach to można tylko pomarzyć, robota wnerwiająca jak diabli, nie liczy się wynik służby ale liczy się statystyka, nie pracuje się dla innych, pracuje się tak aby d... nie zmoczyć, panowie i panie zastanówcie się nad tym krokiem bo będziecie żałować. Jeśli chce kto dla samej idei pracować to właśnie praca dla niego. Klepiesz wyniki to duże OK, jak zawalisz raz to jesteś najgorszy i nie liczysz się przy rozdawaniu premii, której i tak byś nie otrzymał, są wyżsi od ciebie

dodano dn. 2012-07-24

Droga Agnieszko ! Czy mogłabyś napisać Mi czego dowiedziałaś się od Policjantów ? Wiem, że jest internet i są tam informacje, ale wolałabym dowiedzieć się tego od ludzi którzy już tam pracują. Dzięki serdeczne. pozdrawiam ;*

Agnieszka.. ;) / RE: Policjant opis

dodano dn. 2012-07-17

A ja jestem dziewczyną z Wrocławia która od dzieciństwa fascynowała się Policją.. chcę zostać policjantką, bo w dzieciństwie dużo przykrości mnie dotknęło, czego nie chciałabym żeby komukolwiek się to przytrafiło, chcę żeby rożne rzeczy były wycofane itd. Niestety we Wrocławiu nie ma takich szkół ponadgimnazjalnych kierujących od razu na Policjanta - a szkoda. Dowiadywałam się od Policjantów co trzeba zrobić i jakie są kwalifikacje na bycie Policjantem, dowiedziałam się mniej więcej ale więcej rzeczy znalazłam na internecie i dowiedziałam się, że od 09.06.2012 będą przyjmowane osoby bez matury i te które były karane, ale oczywiście tylko wtedy kiedy przejdą pomyślnie wszystkie testy.. :) Wierzę, że dostanę się do Policji i będę czynić to co powinnam.

dodano dn. 2012-05-24

Dzień dobry. Jestem w 3 klasie gimnazjum, właśnie mam składać papiery do szkoły policyjnej w Lublinie. Czy ktoś może mi poradzić czy warto starać się o ten zawód czy nie.? Mam zamiar po liceum iść do oficerskiej szkoły w Szczytnie więc chciałabym się więcej dowiedzieć czy warto się w to angażować. . . Dobrze wiem, że jest to ciężka praca, która wymaga poświęcenia ale już od dawna marzę o tym zawodzie. Proszę o rady. Dzięki z góry:))i

dodano dn. 2012-05-19

Uważam że praca policjanta to najpotrzebnejsza praca w całym społeczeństwie i UWAGA wszyscy policjanci : jesteście najlepsi chodzićby Wam nic nie wchodziło nie poddajcie się tylko pełnijcie swoją Misję :-D

alo / alo

dodano dn. 2012-05-06

jakie sa najbardziej wymagane fakultety na policjanta jesli ktos wie dzieki

kryminalny / Re: Policjant opis

dodano dn. 2012-04-21

Pracuję w Policji około 10 lat, od 7 lat w kryminalnej tzw. "samochodowce". Co do zarobków... hmm... mam 3300 netto na miesiąc, ale po sprawdzeniu PITa okazało się że w ciągu roku zarobiłem 68000 netto, doszły premie, mundurówka, dofinansowanie do wczasów, służby ponadnormatywne, bywa że miesięcznie bierze sie 2 pensje, nie tylko wtedy gdy płacą 13 tkę. jakby nie dzielić średnio w miesiącu wychodzi około 5.500 zł. Nie narzekam...

dodano dn. 2012-04-20

lepiej łapać niż byc łapanym;pppppp

dodano dn. 2012-03-25

Jestem dopiero w I klasie Gimnazjum o tym zawodzie już myślę od V klasy podstawowej.Bardzo interesuje mnie ten zawód.Chciała bym pracować w kryminale.Lubie uprawiać sport także lubię ryzykować.Nie zależy mi na pieniądzach tylko na dobru społeczeństwa.Bardzo mi na tym zależy.Wiem że znajomi mogą tego nie zaakceptować lecz będą musieli się z tym pogodzić.Dużo czytałam o szkółkach policyjnych oraz oglądam np."W11-Wydział Śledczy"itp.Jestem wysportowana.Moim ulubionym sportem jest Lekkoatletyka.Bardzo proszę o rady.Czekam na odpowiedź.Pozdrawiam;-)

glina 186 / Re: Policjant opis

dodano dn. 2012-03-03

witam jestem gliną od 5 lat ta praca nie jest lekka ale opłacalna rada dla wszystkich policjantów jezeli macie rodziny to nigdy nieprzynoście problemów z pracy do domu

dodano dn. 2011-10-23

w listopadzie kończe kurs podstawowy z 1220zł na rękę jeżeli chodzi o wlkp!! i powiem szczerze drugi raz już bym nie startował do policji!!!!mówie to z ręką na sercu! chodzimy na interwencie domowe gdzie nie wiem kiedy mi ktoś kose sprzeda łapiemi zarażonych hiv i ejc ćpunów obsranych meneli etc za te śmieszne pieniążki żałuję że wstąpiłem do policji myślę o rezygnacji

dodano dn. 2011-10-19

czy jesli mam 158 wzrostu to nie mam szans startowac na policjantke bo wyczytala, ze trzeba miec min 175???

policjant / Re: Policjant opis

dodano dn. 2011-09-26

może tak- na szkółce trwającej pół roku dostajesz (z dodatkiem stołecznym ok. 250 netto) na rękę ok. 1560zł. po szkółce wciąż z tym dodatkiem plus dodatkiem służbowym (choć ten wcale nie musi być ci przyznany - ok. 170zł) dostajesz drugą grupę zaszeregowania i twoje zarobki w stolicy wynoszą ok. 2250zł na rękę. ewentualny awans na sierżanta to netto około 150 zł do pensji.nikt za bujanie wora nie płaci frajer. jezeli masz wyniki- osoby zatrzymane, poszukiwane itp. to twoj naczelnik moze przyzanc ci prawo do służb tzw. ponadnormatywnych. czyli mozesz sobie dorobic do pensji. spokojnie- na miesiąc jak dostaniesz dwie takie sluzbt- to wszystko. a i one nie cieszą tak mocno, ponieważ zeby ocenic prace policjanta trzeba nim być i czuć to co on przezywają z jakimi glupiomadrymi obywatelami ma on na co dzień do czynienia. chce rozwikłać jedna kwestie- mandaty- to nie jest żaden wynik. policjant wypisując mandat nie liczy na żadna premie, to nie jest żadna zasługa w oczach przelozonego- to jest zwykla czynnosc w pracy wiec rozwiewam wszystkie glupie domysly obywateli typu- "wypisuje mandat, to znaczy zbiera statystyki do premii"- nic bardziej mylnego. pozdrowienia dla WPI

dodano dn. 2011-09-14

Post GLINA taka jest niestety prawda , dlatego moja dobra rada , zastanówcie się bardzo dobrze i może kolegów popytajcie jeżeli chcecie zostać Policjantem. Jest to bardzo niewdzięczna praca i niestety liczą się tylko znajomości, a nie umiejętności. Musicie to bardzo lubić by ten zawód wykonywać.

Policjant / Re: Policjant opis

dodano dn. 2011-08-19

Praca policjanta to niewdzięczna praca i tym samym słaba opłacalna. Na początek otrzymuje się naprawdę niewielkie pieniądze bo 1500 zł płacy za pracę policjanta, czyli zawód wysokiego ryzyka to jest śmiesznie mało. Trzeba jednak jasno powiedzeić, że praca mundurowa ma wiele zalet: dodatki, szybsza emerytura (i nie taka niska), policjant (czyli za pomocą odznaki można zdziałać czasami cuda, wierzcie mi :)) Tak naprawdę pracę policjanta trzeba lubieć. Wtedy może ona sprawiać przyjemność, a zarobki policjanta zostaną zarobkami....

dodano dn. 2011-06-25

Też zastanawiam się nad wstąpieniem w szeregi Policji. Aktualnie zaczynam 3 klasę liceum ogólnokształcącego o profilu policyjnym. Wiem że po tej szkole i tak nic nie mam lepiej jak osoby które np ukończyły technika itd. Oczywiście myślę o zdaniu matury i pójściu na jakieś studia, gdyż po samej maturze w Policji mogę być jedynie "krawężnikiem". Czyż nie? Jeżeli ktoś może mi jakoś bardziej naświetlić kwestię ubiegania się o pracę w Policji, byłbym wdzięczny. Jestem świadomy tego że Praca w Policji to nie labai komercja jak to połowa społeczeństwa uważa, jest to ciężki zawód ale bardzo mi na nim zależy. Przez pewien czas myślałem o Służbach Specjalnych, coś w styli GROM ale mam Alergię i to chyba mnie dyskwalifikuje jako rekruta. Mam rację? Proszę o jakieś komentarze. Pozdrawiam.

dodano dn. 2011-05-24

No ale ktoś to pięknie napisał. Wydawać by się mogło że zawód policjanta to same atrakcje. A rzeczywistość jest zupełnie inna. To ciężka orka 24 godz na dobę 7 dni w tygodniu. Wieczne użeranie się z tzw "płacącymi podatki obywatelami" którzy w zdecydowanej większości nie mają nawet prawa do zasiłku i kwalifikują się na leczenie odwykowe. To brak możliwości dorobienia, brak prawa do strajku, to niepłatne nadgodziny za które nikt nawet nie da dodatkowego dnia wolnego.A przy obecnej nagonce życie w ciągłej niepewności co co będzie dalej. Na i ta emerytura po 15 latach pracy. Tak ale po 15 latach służby w policji a nie pracy ogółem i tylko w wysokości 40% pensji. Jakoś też zapomnieli dodać że max to 75 % po 30 latach służby. Dodam tylko jeszcze że Komendant Główny jest tylko jeden, Wojewódzkich jest 17 Powiatowych trochę więcej(tylu ile jest powiatów) a cała reszta to zwykli pracownicy. 70-80% policjantów zajmuje niskie stanowiska z pensją rzędu 2000 -2500zł. Kierownik rewiru to może zarabia 4000zł ale brutto i to już z wszystkimi możliwymi dostatkami i co najmniej 20 letnim stażem pracy. Może lepiej zostać nauczycielem????

dodano dn. 2011-05-20

ja chce isc na policjanta czy ten test sprawnosciowy jest trudny

Krzysztof / Re: Policjant opis

dodano dn. 2011-03-19

witam. praca nie jest lekka ale bardzo wyczerpujaca. jesli ktos chce isc w szeregi policji niech sie najpierw powaznie zastanowi

dodano dn. 2011-03-08

kto nie pracuje ten nie wie -ciezki kawałek chleba i ogromne poswiecenie

dodano dn. 2011-03-07

Kasa to porządna za ten zawód:) ale ciężka praca:/

dodano dn. 2011-03-06

Zgadzam sie z Marcinem ta praca niszczy rodzinę.

dodano dn. 2011-02-08

Ja mam ojca policjanta i wiem,że policjant dzieci mieć nie powinien.Całą frustrację wyładowywuje na rodzinie

dodano dn. 2010-04-19

Mój tata jest policjantem i bardzo się o niego czasem boję ale najgorzej jest jak on się naogląda różnych świństw w pracy i potem nie chce mnie nigdzie puszczać. Ja rozumiem, że to dla mojego dobra ale żebym nigdzie nie mogła wyjść po 22 to już chyba przesada:( Przewrażliwienie na maxa