Nowości i Artykuły
Tytuł: 12 listopada 2018 r. nie pójdziemy do pracy dodano dn. 2018-10-24

 

12 listopada 2018 r. nie pójdziemy do pracy

W 2018 r. jest 251 dni pracujących i aż 114 wolnych od pracy. Niestety w zbliżającym się miesiącu do niedawna czekał nas tylko jeden dzień ustawowo wolny od pracy (poza weekendami) przypadający na 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych. W związku z faktem, że Dzień Niepodległości przypada w tym roku w niedzielę 11 listopada, kolejny po nim będzie dniem wolnym od pracy.

Sejm przyjął ustawę o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z którą w tym roku dzień 12 listopada (poniedziałek) będzie dniem wolnym od pracy. Jak można przeczytać w akcie prawnym, w dniu 12 listopada 2018 r. ustanawia się Święto Narodowe. W tym dniu będzie też obowiązywał zakaz handlu. Wolnego nie będą miały szpitale, które w ten dzień będą funkcjonowały normalnie.

Jak podkreślają eksperci z Konfederacji Lewiatan, tak nagła zmiana może wprowadzić sporo zamieszania, szczególnie jeśli chodzi o organizację pracy przedsiębiorstw, w tym np. ustalanie grafików pracy, czy tez organizację produkcji w większych firmach.

„Projekt ustawy został przedstawiony na niecałe trzy tygodnie przed 12 listopada br., a ustawa wejdzie w życie z jeszcze krótszym vacatio legis. Nie można w ten sposób zaskakiwać przedsiębiorstw. Uniemożliwia to firmom jakąkolwiek możliwość przygotowania się do wprowadzanej zmiany, podważa zaufanie do instytucji państwa. Już dzisiaj niepewność regulacyjna jest wysoka o czym najlepiej świadczy niski poziom inwestycji przedsiębiorstw. Tego typu inicjatywy jeszcze tę niepewność pogłębiają” - mówi Robert Lisicki, radca prawny, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

 

Komentarze (0) + Dodaj własny komentarz

Brak komentarzy...