Nowości i Artykuły
Tytuł: Emigracja zarobkowa Polaków: najpopularniejsze kierunki dodano dn. 2018-05-14

 

Emigracja zarobkowa Polaków: najpopularniejsze kierunki

W najnowszym raporcie opublikowanym przez Eurostat, najniższą stopę bezrobocia wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej w marcu 2018 roku zarejestrowano w Czechach (2,2 proc.). Na czołowych miejscach w zestawieniu państw o najniższym bezrobociu znalazły się również Niemcy (3,4 proc.) oraz Holandia (3,9 proc.). Co ciekawe, jak pokazują badania przeprowadzone przez Work Service S.A. to właśnie do Niemiec i Holandii Polacy wyjechaliby najchętniej w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy.

Jak wynika z najnowszego raportu „Migracje Zarobkowe Polaków VIII” opracowanego przez Work Service S.A., Wielka Brytania została zdetronizowana przez takie kraje jak Niemcy i Holandia, które zdecydowanie wyprzedziły Wyspy w rankingu państw, do których Polacy najchętniej wyjeżdżają w celach zarobkowych. Za wyjazdem do Niemiec opowiedziałoby się 31,4 proc. ankietowanych, do Holandii 15 proc., zaś do Zjednoczonego Królestwa zaledwie 6 proc.

„Kierunek brytyjski wyraźnie traci na popularności i osiągnął najniższy wynik w naszych badaniach od 2014 roku. Jeszcze rok temu duża niepewność związana Brexitem spowodowała, że nasi rodacy chcieli skorzystać, jak się wtedy wydawało, z ostatniej szansy na emigrację do Wielkiej Brytanii. Dziś paradoksalnie odnotowujemy uspokojenie nastrojów, które można łączyć z kolejnymi ustaleniami dotyczącymi warunków przeprowadzenia Brexitu, a także zapowiedziami brytyjskiego rządu mówiącymi o zachowaniu praw dla Polaków na Wyspach. W efekcie, uspokajające sygnały spowodowały, że Polacy przestali się śpieszyć, a przy tym łączyć swoje przyszłe plany zawodowe ze Zjednoczonym Królestwem. Taki sygnał może stanowić zapowiedź dużych problemów dla części brytyjskich sektorów gospodarki. Tym bardziej, że jak wynika z ostatniego raportu The Migration Advisory Committee, już dziś wiele firm spodziewa się, że po opuszczeniu struktur Unijnych, w Wielkiej Brytanii będą pojawić się wzmożone trudności ze znalezieniem pracowników do sektora budowlanego, przemysłu czy rolnictwa” – podkreśla Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service S.A.

Jak wskazują eksperci, główną przyczyną dla której to właśnie do Niemiec chcielibyśmy wyjechać w poszukiwaniu pracy jest bliskość geograficzna oraz dobra sytuacja na rynku pracy. Warto podkreślić, że do obsadzenia na tym rynku jest 1,6 mln miejsc pracy (według danych niemieckiej Federacji Izb Handlu i Przemysłu), zaś płaca minimalna w Niemczech to w przeliczeniu na złotówki ponad 38 zł za godzinę (ok. 8,84 euro).

 

Komentarze (0) + Dodaj własny komentarz

Brak komentarzy...