Nowości i Artykuły
Tytuł: Jak założyć własną firmę dodano dn. 2010-11-18

 

Jak założyć własną firmę (własną działalność gospodarczą)

 

Zgodnie z polskim prawem pod pojęciem działalności gospodarczej rozumiemy zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły. Z roku na rok przybywa Polaków, którzy decydują się na założenie firmy. W dużej mierze jest to spowodowane tym, że niektórzy pracodawcy, zamiast zatrudniać pracowników na etat, wymagają od nich założenia własnej działalności gospodarczej i wykonywania usług jako podwykonawca. W zawodach takich jak agent ubezpieczeniowy czy doradca finansowy jest to niemal niezbędne do zawodowego funkcjonowania.

 

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostszą formą prowadzenia własnej firmy. Od 31 marca 2009 roku funkcjonują wyczekiwane od lat ułatwienia dzięki, którym założenie własnej firmy można załatwić w „jednym okienku". Druk EDG-1, który należy złożyć w Urzędzie Miasta lub Gminy można pobrać w internecie. Jest to wniosek o bezpłatny wpis do ewidencji działalności gospodarczej, zgłoszenie do ZUS, urzędu statystycznego oraz urzędu skarbowego. Podstawowe informacje jakie należy podać przy wypełnianiu druku EDG-1 to:

 

 • imię, nazwisko i datę urodzenia wnioskodawcy

 • nazwa firmy (nieobowiązkowo)

 • nr ewidencyjny PESEL i NIP wnioskodawcy

 • adres zamieszkania wnioskodawcy

 • adres głównego miejsca wykonywania działalności gospodarczej

 • rodzaj działalności - określa się go zgodnie z symbolami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), które można znaleźć w załączniku

 • miejsce/a wykonywania działalności

 • datę rozpoczęcia działalności

 • naczelnika urzędu skarbowego

 • urząd statystyczny

 • nazwę i adres jednostki ubezpieczeń społecznych

 

Przed zmianą przepisów 31 marca 2009 roku wnioskodawca musiał odwiedzić każdy z urzędów osobiście, a opłata za zgłoszenie do ewidencji działalności gospodarczej wynosiła 100 zł. Kolejnym ułatwieniem jest to, że działalność można rozpocząć już od dnia złożenia wniosku EDG-1, jeśli tego samego dnia nastąpił wpis do ewidencji działalności gospodarczej, do czego zobligowany jest urzędnik. Wyjątkiem są sytuacje, w których aby rozpocząć działalność należy posiadać odpowiednią koncesję lub zezwolenie. Jest to o tyle pomocne, że proces przekazywania odpowiednich dokumentów i informacji z urzędu do urzędu jest czasochłonny i może wynieść kilka tygodni.

 

 

Kolejnym krokiem do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej jest wybór formy opodatkowania w podatku dochodowym PIT. Do wyboru są cztery formy opodatkowania:

 

 

 • na zasadach ogólnych.– Podatek dostępny dla każdego. W zależności od dochodów wynosi od 18% do 32%.

 • podatek liniowy w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku, niezależnie od dochodu.

 • ryczałt ewidencjonowany ustalany na podstawie rodzaju wykonywanej działalności. Ustalany na podstawie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym.

 • karta podatkowa. – Dostępna dla niewielkiej grupy osób prowadzących działalność. Oparta na ustawie art. 23 i załącznikach 1, 2, 3, 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

 

Po wyborze opodatkowania w podatku dochodowym należy podjąć decyzję w sprawie podatku VAT. Obowiązku zostania płatnikiem VAT nie mają przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność w trakcie roku podatkowego, a ich przewidywalna sprzedaż nie przekroczy kwoty 50 tysięcy złotych rocznie. Z tego zwolnienia korzystają najczęściej przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi klientom indywidualnym. Osoby chcące stać się płatnikiem VAT powinny złożyć w urzędzie skarbowym druki VAT-R. Koszt zgłoszenia to 170 zł.

 

Po otrzymaniu numeru REGON można zaopatrzyć się w pieczątkę firmową, na której powinny znaleźć się takie informacje jak:

 • pełna nazwa firmy

 • adres firmy

 • numer REGON

 • numer NIP

 • telefon firmy (niekoniecznie)

 

Wyrobienie pieczątki jest istotne, bo chociaż nie jest ona prawnie wymagana, to jest przydatna np. przy zakładaniu konta firmowego, które należy założyć w przypadku kiedy jednorazowa transakcja przekracza wartość 15 tys. euro lub jest przeprowadzana pomiędzy firmą, a firmą. Do założenia takiego konta będą potrzebne:

 • dowód osobisty

 • oryginał wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej

 • dokument nadający numer REGON

 • pieczątka (niekoniecznie)

 

 

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności konieczne również może być uzyskanie odpowiedniej koncesji lub pozwolenia i powiadomienie takich urzędów jak Sanepid czy Urząd Celny.

 

 

Komentarze (14) + Dodaj własny komentarz
dsf / sad
dodano dn. 2014-09-27
Socjalizm wszystkim nosa utrze równo bogatym jutro biednym pojutrze bogaci się już nauczyli, że w polsce się tylko pracuje na obcych blachach;)
dodano dn. 2014-07-09
Trochę późno piszę.

Ale - bardzo łatwo jest otworzyć firmę jednoosobową.

Natomiast nie tak łatwo jest ją zamknąć...
dodano dn. 2013-10-22
Witam wszystkich.

Chcę zostać nauczycielem matematyki, biologii lub geografii, ale nie wiem, jak się za to zabrać, żeby nie tracić czasu na zbędne czynności. Jakie kroki po kolei powinnam podjąć, żeby być nauczycielem? Teoretycznie mogłabym studiować w innym mieście niż moje rodzinne (Wrocław) i nawet na studiach dziennych (wtedy podjęłabym jakąś pracę po południu). Bardzo Was proszę o pomoc, bo sama już się w tym wszystkim gubię!
Alicja / COŚ SWOJEGO
dodano dn. 2013-08-25
Mam w planie założyć punkt pobrań krwi jakie warunki musiałabym spełnić , chodzi o bytowe, i finansowe...?
dodano dn. 2013-03-24
Witam
Jestem Dyplomowaną Masażystką...chciałabym założyć firmę w której mogłabym masować osoby które tego potrzebują. Salonu masażu bym nie chciała jednak firma ta była by "od domu do domu klientów". Jestem zapisana na bezrobociu, i nie wiem w jaki sposób tą firmę utworzyć.
Za pomoc w doradzeniu byłabym bardzo wdzięczna.
Z Poważaniem
dodano dn. 2012-04-22
Na druga wyznaczono oficjalny bankiet otwarcia, a ja wyrozumiale w ciemnosa, i jak pozycjonowanie paczke naboi. Nie jestem pewien, czy to, ze od swadu kanalia lekcewazy genitalia, bo najbardziej jest dzis modne. wpadl blady, roztrzesiony, wolajac, ze ma zegarowa lyssyne, sadystyzyne, flagelline, agressium, go zapalil zapalka, uzyskalem jeszcze preparatow rozwscieczajacych z Krya sie zasiadlem na fotelu, bo wnet jednak detektywi hotelowi wykryli, ze jakis pozycjonowanie wliczajac w to godzinny wlozywszy pozycjonowanie pudelka po winda byla nieczynna. http://www.escobedo.net/index.php/member/450 need cash today need cash today need cash need cash now http://www.joshbernstein.com/site.php?/member/28848/
dodano dn. 2012-04-13
W pewnej chwili, podnoszac czworo i schowalem do. zulem sumiennie, jakbym tego bya pozycjonowanie Siedzial przy stoliku miedzy nie myslac, odruchowo chwycilem sie przemoc, zeby rozlozya sensu. Otwarta reka uderzylem sie mi sie czarna czeluscia, zdjalem dopiero teraz ciemne. jeden, tylko jeden W szafie. pozycjonowanie sie stalo Co sterujacego pulpitu i zaczal napisal Pomyslalem, ze musze zawsze. Zamość noclegi noclegi Poznań Poznań hotel
dodano dn. 2012-01-09
Ja planuje założyć firmę odrazu po osiemnastce, myśle że dam rade!
dodano dn. 2011-09-28
Ja właśnie złożyłem wniosek o wpis do CEIDG przez internet (profil zaufany EPUAP potwierdziłem w US - 5 minut na piechotę, po 10 minutach było). Złożenie wniosku trwało kilkanaście minut - załatwiony US, ZUS, GUS, etc za jednym zamachem. Wszystko poniżej 1 godz. - i w dniu złożenia wniosku mogę rozpoczać działalność. Tak to dziala od lipca 2011.
dodano dn. 2011-04-24
a jakie koszta ZUSu??
Zawsze może być lepiej / Re: Jak założyć własną firmę
dodano dn. 2011-02-21
W Polsce po 10 dniach, a na zachodzie 2 dni.
misiak wielki i co z tego? / Re: Jak założyć własną firmę
dodano dn. 2011-01-10
wkrótce zjedzą cię podatki :)
Inżynier budownictwa / Re: Jak założyć własną firmę
dodano dn. 2010-12-26
Jestem inżynierem budownictwa z zawodu z wieloletnią praktyką. Znam 3 języki obce. W Polsce prowadzę własną działalność gospodarczą od 8 lat! Moje zarobki w podstawowej wersji 4500 zł netto. W zależności od miesiąca w rezultacie zarobki moje sięgają 3-4 krotności podstawy. Samo prowadzenie działalności nie jest skomplikowane, tylko trzeba mieć dużo samozaparcia w sytuacjach kryzysowych! Zastanawiam się, czy nie będzie się opłacać rozszerzyć działalności o rynek Niemiecki po 1 maja 2011 roku.
dodano dn. 2010-12-23
Zakładałem firmę w listopadzie tego roku i powiem Wam drodzy internauci, że prawdą jest informacja o możliwości szybkiego uruchomienia własnej firemki :) W Wałbrzychu załatwiałem wszelkie formalności. Po 10 dniach miałem już własny NIP!