Nowości i Artykuły
Tytuł: Kto może skorzystać na samozatrudnieniu? dodano dn. 2010-12-31

 

Kto może skorzystać na samozatrudnieniu?

 

Otworzenie własnej firmy jest dziś dużo prostsze niż kilka lat temu. Kiedy jednak prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej może przynieść wymierną korzyść?

 

Podstawowym kryterium jakim mierzy się opłacalność otworzenia własnej firmy i pracy w niej na zasadzie samozatrudnienia jest wysokość prognozowanych dochodów. Obecnie taka kwota to minimum 2 tys. złotych netto. W efekcie pozwala to na zaoszczędzenie kilkuset złotych miesięcznie w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne oraz na ustalanie wyższych kosztów uzyskania przychodów. Samozatrudnienie jest jednak naprawdę opłacalne dopiero wtedy kiedy przyszłe zarobki przekraczają średnią krajową.

 

 

Jeśli przychód netto firmy wynosi więcej niż ok. 4 - 4.5 tys. złotych jej właściciel może rozliczać się według 19% stawki podatku liniowego. Wybór takiej formy opodatkowania należy zgłosić w US do 20 stycznia. Osoby, które zdecydowały się na samozatrudnienie, ale zamierzają pracować nadal dla tego samego pracodawcy podatek liniowy mogą wybrać dopiero od kolejnego roku podatkowego następującego po założeniu działalności gospodarczej. Podatek liniowy ma jednak wady - nie można się rozliczać ze współmałżonkiem oraz uzyskiwać ulg na dzieci. Po zmianie przepisów dotyczących skali opodatkowania na zasadach ogólnych dla wielu przedsiębiorców to właśnie ta forma, a nie podatek liniowy stała się atrakcyjniejsza - jeśli dochód roczny nie przekroczy 85 528 zł stawka podatkowa PIT wynosi 18%. Dla wielu osób pracujących w ramach samozatrudnienia jest to dużo korzystniejszy wybór bo ich dochód często nie przekracza ww. progu. Przed decyzją o przejściu na samozatrudnienie warto skorzystać z porady doradcy podatkowego lub dobrego księgowego, który sprawdzi opłacalność takiego posunięcia biorąc pod uwagę indywidualne czynniki.

 

 

Samozatrudnienie

Komu więc tak naprawdę opłaca się przejść na samozatrudnienie? Przede wszystkim osoby, które mogą liczyć na zatrudnienie u byłych pracodawców, a jednocześnie ich obecne wynagrodzenie jest na tyle wysokie, że zmiana stosunku zatrudnienia będzie oznaczać dla nich realne oszczędności na kosztach uzyskania przychodu. Dodatkowym plusem jest dla nich możliwość wykonywania usług tego samego typu dla innych osób czy firm bez konieczności informowania czy pytania o zgodę dotychczasowego pracodawcy. Istotna jest również możliwość pracy w elastycznych godzinach oraz wykonywania jej w sposób częściowo zdalny. Z tych powodów samozatrudnienie często wybierają osoby wykonujące zawody, w których taki system pracy jest zaletą, a nie wadą. Dochodzi tu głównie o przedstawicieli nowych na rodzimym rynku zawodów jak copywriter czy analityk finansowy, w których efektywność mierzy się wykonaną pracą a nie czasem spędzonym za biurkiem czy metodami jakimi jest ona wykonywana. Samozatrudnienie ma jeszcze jedną ważną zaletę - łatwiej znaleźć pracę nie obciążając pracodawcy koniecznością ponoszenia kosztów zatrudnienia pracownika.

 

 

Samozatrudnienie to jednak nie tylko plusy. Wybierając taką formę pracy należy pamiętać o utracie prawa do urlopu czy świadczeń socjalnych jakie można było otrzymać przy zatrudnieniu na etacie. Dodatkowo, o ile samozatrudniony opłaca składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, ma prawo do urlopu macierzyńskiego lub tacierzyńskiego, ale do wychowawczego już nie. Wbrew pozorom nie chodzi tu jedynie o finansowe aspekty, ale również o możliwości czasowe. Jako podwykonawca przedsiębiorca powinien zapewnić kontrahentowi zastępstwo na czas swojej nieobecności co nie jest łatwe. Często więc kwestia urlopu pozostaje w gestii dobrej woli zleceniodawcy. O ile elektryk może zaplanować pracę w taki sposób, że możliwe będzie wzięcie urlopu, o tyle pracujący dla wielkich korporacji programista może napotkać trudności.

 

 

Bilans plusów i minusów, obecna pensja i życzliwość pracodawcy to jednak nie wszystko. Istotne są również cechy charakteru, które pozwolą z sukcesem pracować w ramach samozatrudnienia. Nie można bowiem zapominać, że nawet jeśli przypomina ono pracę na etacie to nadal jest prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.

 

 

 

Komentarze (0) + Dodaj własny komentarz

Brak komentarzy...