Kto znajdzie pracę w Niemczech po 1 maja 2011 roku?
Tajemnicą poliszynela jest to, że Polacy wyjeżdżają do Niemiec pracować już od przeszło 20 lat. Prawdziwa rewolucja czeka nas jednak po 1 maja 2011 roku, kiedy u sąsiada zza Odry będzie mógł poszukać legalnej pracy każdy. Nie każdy ją jednak znajdzie.
Po siedmiu latach blokady, spowodowanej głównie naciskami związków zawodowych, otworzy się niemiecki rynek pracy dla obywateli krajów Europy Wschodniej, które wstąpiły do UE w 2004 roku. W wielu przypadkach będzie to oznaczało po prostu zalegalizowanie pracy lub zamianę własnej działalności gospodarczej na etat. Zmiany zajdą też w polskich agencjach pracy, chociaż te o swój byt nie będą musiały się martwić. Na każdego jednego pracownika, który odejdzie przypadnie dziesięciu nowych.
Na otwarciu rynku pracy najbardziej skorzystają mieszkańcy przygranicznych powiatów. Wielu z nich już dziś zarabia w Niemczech, a mieszka w Polsce. W maju przyszłego roku stanie się to jeszcze łatwiejsze. Najwięcej miejsc pracy czeka jednak w zachodnich landach, gdzie bezrobocie jest niższe, a pensje wyższe. Tam obok wykwalifikowanych pracowników fizycznych zatrudnienie znajdzie wielu absolwentów wyższych uczelni.
Na bardzo dobre zarobki mogą liczyć ludzie gotowi do częstych przeprowadzek między innymi budowlańcy. Znający biegle język niemiecki inżynierowie już dziś powinni zainteresować się tym jak zostać kierownikiem budowy w Niemczech. Najwięcej ofert pracy dotyczy właśnie tej profesji. Zatrudnienie bez problemu znajdzie też murarz i cieśla. Atutami w tych zawodach będą doświadczenie i solidność. Na brak propozycji pracy nie będą mogli też narzekać wykwalifikowani pracownicy branży turystycznej i rekreacyjnej, zwłaszcza Ci, którzy będą gotowi do sezonowych przeprowadzek. Dodatkowo często kelnerka, pokojówka czy barman w miejscowościach turystycznych mogą liczyć na tańsze zakwaterowanie u pracodawcy.
Barierą w wielu przypadkach może się okazać język, który już od kilku lat jest marginalizowany na rzecz angielskiego. Bez odpowiedniej znajomości niemieckiego nie można liczyć na dobrą, a przed wszystkim wysokopłatna pracę. Stosunkowo dobrze poradzą sobie specjaliści IT władający biegle angielskim. W tej branży porozumienie się po angielsku powinno być możliwe zarówno z pracodawcami jak i współpracownikami. Z drugiej strony zarobki programisty czy pensja informatyka w Polsce nie należą do najgorszych, niższe są natomiast koszty życia.
Diametralnie zmieni się też sytuacja Polaków, a raczej Polek zajmujących się opieką. Zarobki w służbie zdrowia w Niemczech nie są najwyższe, jednak pensja pielęgniarki, która ukończyła studia i zrobiła specjalizację może sięgnąć nawet 3-4 tysięcy euro. Takie wynagrodzenie jest osiągalne tylko dla wykwalifikowanych specjalistów biegle władających językiem niemieckim. Niejedna osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie i dotąd pracująca jako opiekunka osób starszych lub dzieci zdecyduje się poszukać pracy „w zawodzie".
Otworzenie rynku pracy to też szansa na zatrudnienie dla osób zajmujących się pośrednictwem zawodowym i przygotowaniem do pracy w Niemczech. Nauczyciel „praktycznego" języka niemieckiego może poszukać zatrudnienia w instytucjach i agencjach przewodniczących w znalezieniu pracy. Podobnie psycholog czy pedagog. Warto bowiem aby były to osoby, które będą dbały nie tylko o zysk pracodawcy ale również przygotowanie mentalne pracowników. Bo zadowolony pracownik to pracownik przynoszący zyski.
Komentowane zawody