Nowości i Artykuły
Tytuł: Najbardziej opłacalne branże w Polsce dodano dn. 2010-05-10

 

Najbardziej opłacane zawody w kraju

 

To, że żadna praca nie hańbi nie znaczy, że każda daje satysfakcję. Polacy najczęściej niezadowoleni są z zarobków, a rok 2009 był wyjątkowo ciężki pod tym względem. Kilkuletni okres rozwoju gospodarczego i dynamicznych inwestycji na terenie naszego kraju został spowolniony przez światowy kryzys gospodarczy. Dzięki tej sytuacji dowiedzieliśmy się jednak kto i gdzie nawet w czasie recesji może liczyć na dobre wynagrodzenie.

 

W 2009 roku średnia płaca Polaków wyniosła 3425 PLN brutto, w 2008 roku było to 3800 PLN brutto. 10% najlepiej opłacanych pracowników zarobiło powyżej 9 tys. PLN, a 10% najmniej zarabiających otrzymało pensję mniejszą niż 1620 PLN.  Wszystkie branże odczuły skutki kryzysu i w prawie w każdej z nich nastąpił średni spadek wynagrodzenia. Warto zorientować się jednak w jakiej z nich był on najniższy, a więc jakie zawody są najatrakcyjniejsze na polskim rynku pracy pod względem finansowym.

 

 

Najmniejszy spadek zanotowała branża technologii informatycznych.

 

Średnia pensja w tym sektorze spadła o 100 PLN i wyniosła 5000 PLN. Praca w IT była też najbardziej opłacalna. Dotąd wyprzedzająca ją branża telekomunikacyjna zanotowała spadek średniego wynagrodzenia aż o 900 PLN w stosunku do roku ubiegłego. Na najlepsze zarobki mogli liczyć dyrektorowie ds. IT, których średnia płaca to 15tys. PLN, a na najniższe graficy - 2500 PLN.

 

Należy jednak pamiętać, że jest to branża, w której na zróżnicowanie zarobków duży wpływ mają umiejętności pracownika. Zarobki grafika komputerowego, jeśli jest dobry mogą być dwukrotnie wyższe, a dyrektora, który nie jest skuteczny o połowę niższe.

 

 

Średnia zarobków nie zmieniła się w służbie zdrowia - 2800 PLN i rolnictwie - 3000 PLN.

 

Te dwa sektory, niewątpliwie ważne, nie należą jednak do najlepiej opłacanych w Polsce. Najważniejszymi czynnikami warunkującymi wysokość wynagrodzenia w służbie zdrowia jest miejsce zatrudnienia i ilość lat  przepracowanych w zawodzie. W przypadku prywatnych firm ważny jest też prestiż. Najwięcej zarabiają kierownicy i starsi specjaliści z co najmniej kilkunastoletnim stażem pracy zatrudnieni w dużych miastach, w centrum Polski. Na pozostałych stanowiskach zarobki są mniej zróżnicowane: specjalista mógł zarobić 2750 PLN, a średnie zarobki pielęgniarki to 2300 PLN.

 

Ludzie i  ich pracaGorzej od pracowników służby zdrowia zarabiają tylko pracownicy sztuki i kultury oraz sektora edukacji, przy czym Ci ostatni zanotowali niewielki ale jedyny wzrost pensji. Jest to spowodowane ustawową podwyżką płac nauczycieli i innych pracowników szkolnictwa w 2009 roku.

 

Jednak nadal jest to niska pensja, a jak podkreślają pracownicy szkół od września przybyło im obowiązków. Nauczyciele nie mogą też liczyć na podwyżkę w tym roku, a przy obecnej kondycji finansowej państwa także w przyszłym.

 

Specjaliści prognozują, że w roku 2010 możemy spodziewać się niewielkiej podwyżki płac. Ze względu na nadal niestabilną sytuację ekonomiczną na świecie będzie to jednak powolny proces, przebiegający w różnym tempie w zależności od branży, miejsca pracy i stopnia uzależnienia od rynku międzynarodowego.

 

Biorąc pod uwagę rozwój IT w Polsce i na świecie oraz to, że nieprzerwanie od lat brakuje nam specjalistów z tej dziedziny najprawdopodobniej w tym roku również będzie to najlepiej opłacana branża.  Taka tendencja będzie się utrzymywać przez kilka najbliższych lat.

 

 

Komentarze (2) + Dodaj własny komentarz
dodano dn. 2010-06-02
Truskawka: Co do mechaników to się zgodzę, ale taksówkarze? Sklepy? Chyba że myślisz o hipermarketach itp. Tylko że tam zwykły szary pracownik to raczej nie zbije fortuny...
dodano dn. 2010-06-01
Jak dla mnie to: taksówkarz, mechanicy i sprzedaż art. spożywczych (sklepy itp.). Oni nie powinni mieć problemów z zarobkami, szczególnie w dużych miastach.