Nowości i Artykuły
Tytuł: Polacy gotowi na przeprowadzkę za pracą dodano dn. 2018-09-07

 

Polacy gotowi na przeprowadzkę za pracą

80 proc. badanych przez portal Praca.pl jest gotowych do wyjazdu do innego miasta w związku ze zmianą pracy. Polacy na rynku pracy mają coraz więcej pewności siebie i nie tylko nie boją się o jutro, ale również są pewni, że ich kariera nabierze tempa. 90 proc. ankietowanych przez Work Service S.A. jest spokojnych o swoje miejsce zatrudnienia, zaś 6 na 10 badanych spodziewa się w niedalekiej przyszłości podwyżek.

Jak podkreślają eksperci z portalu Praca.pl, dla 70 proc. badanych głównym czynnikiem motywującym do zmiany pracy będzie podwyżka wynagrodzenia. Co ciekawe, co piąty ankietowany podkreślił, że przeprowadziłby się gdyby pracodawca zagwarantował mu mieszkanie służbowe. Oczywiście, poza wymienionymi czynnikami, nie bez znaczenia są takie aspekty jak wielkość miasta i perspektywy z tym związane. Zdecydowana większość ankietowanych chciałaby mieszkać w miastach największych, o dużym potencjale rozwoju, takich jak Wrocław, Warszawa, Trójmiasto, czy Kraków.

„Tak jak zapowiadaliśmy na początku roku, rynek pracy w ostatnich miesiącach wrzucił wyższy bieg. Wiele dotychczasowych trendów jeszcze się pogłębiło, co przełożyło się na osiąganie rekordowych wskazań. Przy dobrej koniunkturze gospodarczej i wzroście PKB przekraczającym 5%, to strona pracownicza nadaje dziś tempo zmian rynkowych. Widać to choćby po względem poczucia stabilności sytuacji zawodowej. Obecnie tylko 8,7% Polaków obawia się utraty, a ponad 88% jest przekonanych o utrzymaniu obecnego zatrudnienia, co jest najwyższym wynikiem w historii naszych badań. Takie nastroje przekładają się również na inne aspekty, jak choćby najlepsze od 3 lat wskazania związane ze spodziewanym czasem znalezienie nowej pracy, a także wysokie aspiracje zarobkowe. Nadal niemal 60% oczekuje poniesienia poziomów płac, a przy zmianie zatrudnienia liczą na wyższe stawki o 25-50%. Tak silna presja płacowa z pewnością staje się dużym wyzwaniem dla strony pracodawców, ale jednocześnie napędza wysokie poziomy konsumpcji w polskiej gospodarce” – podkreśla Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service S.A.

Według badań portalu Praca.pl, do jednych z częściej podawanych przez ankietowanych czynników, które mogą mieć wpływ na wyjazd za pracą do innego miasta są także pokrycie przez pracodawcę kosztów ewentualnej przeprowadzki (7 proc.) oraz zapewnienie finansowania dla dodatkowej opieki nad dziećmi, jak np. przedszkole lub żłobek.

 

Komentarze (0) + Dodaj własny komentarz

Brak komentarzy...