Nowości i Artykuły
Tytuł: Polska w czołówce państw UE o najniższym bezrobociu dodano dn. 2018-10-01

 

Polska w czołówce państw UE o najniższym bezrobociu

Jak wynika z danych przedstawionych przez Eurostat, średnia stopa bezrobocia w sierpniu 2018 r. w państwach członkowskich Unii Europejskiej wyniosła 6,8 proc., tyle samo co w lipcu br. Bezrobocie w sierpniu 2018 r. w całej Unii Europejskiej było zdecydowanie niższe od tego zanotowanego w analogicznym okresie roku ubiegłego, kiedy wskaźnik bezrobocia wyniósł 7,5 proc.

Według szacunkowych danych opublikowanych w raporcie przez Eurostat, w całej Unii Europejskiej bez pracy w analizowanym okresie pozostawało 16,657 mln osób, w tym 13,220 mln w samej tylko strefie euro. Warto podkreślić, że w najnowszym raporcie Polska plasuje się na trzecim miejscu wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej o najniższym bezrobociu,  wskaźnik bezrobocia dla naszego kraju wyniósł tyle samo co dla Niemiec (3,4 proc.). Na pierwszym miejscu w sierpniowym zestawieniu znaleźli się podobnie jak w lipcu br. Czesi (2,5 proc.).

Co ciekawe, jak podkreślają eksperci z Work Service S.A., przy rekordowo niskich poziomach bezrobocia notowanych w Polsce od wielu miesięcy i wysokim poczuciu stabilizacji zawodowej, skłonność do zmiany pracy utrzymuje się na stabilnych poziomach. Obecnie 19,8% pracowników rozważa zmianę miejsca zatrudnienia i tylko co czwarta osoba z tej puli chce podjąć tę decyzję ze względu na obawę przed zwolnieniem. Główną motywacją, choć tracącą na znaczeniu, są wyższe zarobki – na nie wskazuje 37% respondentów. Co więcej ponad 66% Polaków spodziewa się znaleźć nowe miejsce zatrudnienia w okresie krótszym niż 3 miesiące.

Jak poinformował Eurostat, w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, w sierpniu stopa bezrobocia spadła we wszystkich państwach Unii Europejskiej, a największe spadki zanotowano na Cyprze (z 10,5 proc. do 7,5 proc.), w Chorwacji (z 10,9 proc. do 8,5 proc.) oraz w Grecji (z 21,3 proc. do 19,1 proc.) i Portugalii (z 8,8 proc. do 6,8 proc.).

Bezrobocie wśród młodych

Z raportu opublikowanego przez Eurostat wynika, że w sierpniu br. bez pracy w całej Unii Europejskiej pozostawało 3,315 mln osób do 25 roku życia. Dla porównania, w samej strefie euro bez pracy w analizowanym okresie było 2,367 mln osób (do 25 roku życia).

 

Komentarze (0) + Dodaj własny komentarz

Brak komentarzy...