Nowości i Artykuły
Tytuł: Praca w Polsce, czy emigracja? dodano dn. 2018-07-12

 

Praca w Polsce, czy emigracja?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez portal Praca.pl, w II kwartale 2018 r. najczęściej poszukiwanymi pracownikami byli doradcy klienta bankowości, na kolejnych miejscach znaleźli się przedstawiciele handlowi, specjaliści ds. administracyjnych, robotnicy produkcyjni oraz kierowcy z prawem jazdy kategorii C+E. Jak się okazuje pracownik administracji to nie tylko jeden z najbardziej poszukiwanych przez pracodawców specjalistów ale również bardzo pożądane przez pracowników stanowisko.

Rynek pracy w Polsce z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej atrakcyjny dla pracownika. Jak podkreślają eksperci z Work Service S.A., skłonność rodaków do emigracji spada, ale wciąż 12 proc. badanych chciałaby wyjechać za pracą za granicę. Jednym z głównych powodów emigracji zarobkowej jest wysokość wynagrodzeń w innych krajach, które potrafią być kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Według danych przedstawionych przez Work Service S.A., średnie wynagrodzenie magazyniera w Niemczech to 9,5 do 10 euro za godzinę brutto, podobnie może zarobić pracownik produkcji, zaś opiekunka u naszych zachodnich sąsiadów może liczyć nawet na ok. 1600 euro miesięcznie + ewentualne premie.

Eksperci podkreślają, że obecnie bardzo ciekawym kierunkiem emigracji są Czechy, gdzie według najnowszych danych opublikowanych przez Eurostat stopa bezrobocia w maju 2018 r. wyniosła 2,3 proc.  Jak podaje Work Service S.A., operator produkcji w Czechach może obecnie zarobić od 4 tys. do ponad 5 tys. zł. brutto miesięcznie.

Co z tymi, którzy postanowią pozostać w kraju?

Według danych przedstawionych przez portal Praca.pl, wśród miast, w których najłatwiej jest znaleźć pracę  znalazły się Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań oraz Gdańsk. Oczywiście pokrywa się to po części z sytuacją w poszczególnych województwach, do województw, gdzie najszybciej znajdziemy pracę należą: mazowieckie, małopolskie, śląskie, dolnośląskie oraz wielkopolskie. Specjaliści podkreślają, że osoby z mniejszych miast mające problemy ze znalezieniem zatrudnienia powinny rozważyć przeprowadzkę do dużych aglomeracji, aby zwiększyć swoje szanse.

 

Komentarze (0) + Dodaj własny komentarz

Brak komentarzy...