Nowości i Artykuły
Tytuł: Pracę zmieniamy głównie dla pieniędzy dodano dn. 2018-10-20

 

Pracę zmieniamy głównie dla pieniędzy

Wysokość zarobków oraz możliwość rozwoju to główne czynniki, które motywują nas najczęściej do zmiany pracy – wynika z badanie Monitor Rynku Pracy, przeprowadzonego przez Randstad. Według badania, 56 proc. pracowników zdecydowało się na zmianę pracy ze względu na wynagrodzenie, co ciekawe dla takiej samej liczby osób istotnym czynnikiem motywującym jest możliwość rozwoju zawodowego.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4771,86 zł we wrześniu 2018 roku. W badanym okresie średnie zatrudnienie, biorąc pod uwagę przedsiębiorstwa, wyniosło 6224,9 tys. osób. Jak podkreśla Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan,  warto zauważyć, że w porównaniu do sierpnia - liczba zatrudnionych spadła, choć bardzo niewiele. Rok wcześniej, w porównywanym okresie miedzy sierpniem a wrześniem liczba zatrudnionych wzrosła. Na tą niewielką zmianę należy patrzeć uważnie, szczególnie w kontekście spadku dynamiki przyrostu liczby zatrudnionych. Może być ona jedną z pierwszych zapowiedzi zmian na rynku pracy polegających stabilizacji liczby pracujących przy jednoczesnym zahamowaniu spadku liczby zarejestrowanych w urzędach pracy.

Pracownicy w ostatnim czasie chętnie zmienili pracę, a w pierwszej trójce najważniejszych czynników motywujących do zmiany pracy, oprócz wspomnianych aspektów, znalazły się również atrakcyjniejsze warunki zatrudnienia u przyszłego pracodawcy (37 proc. ankietowanych).

Jak podkreślają eksperci, zauważalne i wciąż odczuwalne dla pracodawców niedobory pracowników na rynku pracy sprawiają, że jednym z głównych elementów walki o pracownika są właśnie podwyżki wynagrodzeń. Warto jednak zwrócić uwagę, że obecnie znacznie mniej pracowników odchodzi z pracy z powodu niezadowolenia z obecnego pracodawcy, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Randstad Polska, jeszcze na początku roku było to ok. 40 proc. ankietowanych, teraz odsetek ten spadł do ok. 1/3 badanych.

Jednym z bardziej pozytywnych symptomów jest wzrost satysfakcji z wykonywanej pracy. Rośnie odsetek pracowników, którzy są coraz bardziej zadowoleni z tego gdzie i w jakich warunkach pracują. Według badania przeprowadzonych przez Randstad, zadowolenie z pracy deklaruje 3 na 4 pracowników. Można zatem wywnioskować, że pracodawcy oprócz starań w pozyskanie nowych rąk do pracy dużo pracy poświęcają również w utrzymanie obecnej kadry.

 

Komentarze (0) + Dodaj własny komentarz

Brak komentarzy...