Nowości i Artykuły
Tytuł: Rynek pracy podczas pandemii COVID-19 dodano dn. 2020-03-23

 

Epidemia koronawirusa na świecie wywróciła rynek pracy do góry nogami. W wielu krajach wprowadzone zostały restrykcyjne środki ochrony, w Polsce ogłoszony został stan epidemii. Pracodawcy, pracownicy, przedsiębiorcy zostali zmuszeni do wprowadzenia szczególnych zasad bezpieczeństwa. 

Wiele firm gdy tylko może przechodzi na pracę zdalną. Tak zwany home office to wygodna forma pracy gdy obecność pracownika nie jest wymagana w zakładzie pracy. Najlepszym przykładem branży, która praktycznie cała przeszła do pracy zdalnej jest Telekomunikacja i IT - większośc pracowników dzisiaj wykonuje swoje obowiązki z domu. To rozwiązanie popularne było już przed epidemią, dlatego zarówno pracodawcy, jak i pracownicy są świetnie do tego przygotowani. Nawet urzędy i instytucje publiczne przechodzą do pracy zdalnej, niestety one nie są tak dobrze do tego przygotowane, dlatego trwa to troszkę dłużej.

Oczywiście nie wszyscy mogą wykonywać swoje obowiązki zdalnie. Wiele branż jak Handel i Sprzedaż, Medycyna i Farmacja czy Inżynieria i Budownictwo wymagają czy to wizyty w zakładzie pracy, czy też bezpośredniego kontaktu z klientem. W takich miejscach pracodawcy starają się zachować jak największe środki ostrożności. Wprowadzane są powszechne środki dezynfekujące, pracownicy pracują w maseczkach, rękawiczkach czy też kombinezonach ochronnych. Stara się zachować dystans między osobami oraz wszelkie osoby z objawami chorobowymi są proszone o pozostawanie w domach.

Niektóre branże zostały praktycznie z dnia na dzień zatrzymane przez epidemię. Turystyka, sport, kultura, restauracje i bary musiały przestać praktycznie działać. Firmy w działają w czasach niepewności, dlatego ograniczają inwestycje, czy też zatrudnianie nowych osób. Rządy różnych państw przygotowują rózne ustawy antykryzysowe aby zapobiec negatywnym skutkom gospodarczym epidemii, ale można spodziewać się pogorszenia sytuacji na rynku pracy, to jest zmniejszenia ogólnej ilości ofert pracy, wzrostu bezrobocia oraz pogorszenia sytuacji przedsiębiorców. Szczególnie w przypadku przedłużającej się epidemii.

Dlatego polecamy aby izolacji i zmniejszonej ilości pracy wykorzystać aby zwiększać swoje kompetencje i przygotować się na gorsze czasy na rynku pracy. Różnego rodzaju szkolenia i kursy są w dalszym ciągu prowadzone online, dzięki czemu nie musimy nigdzie jeździć aby się uczyć czy poszerzać swoje horyzonty. Wykorzystajmy ten czas na coś pożytecznego.

 

Komentarze (1) + Dodaj własny komentarz
dodano dn. 2020-03-23
Dużo dzieje się również na rynku nieruchomości - (...)