Nowości i Artykuły
Tytuł: Toksyny w pracy to poważny problem dodano dn. 2018-10-16

 

Toksyny w pracy to poważny problem

Toksyczni współpracownicy to osoby, które swoim zachowaniem w miejscu pracy sprawiają, że wykonywanie codziennych obowiązków w pracy w ich towarzystwie, jak również wszelka kooperacja z nimi stają się uciążliwe, a momentami wręcz niemożliwe. Takie osoby sprawiają, że codzienne wstawanie rano z myślą o kolejnym dniu z toksycznym kolegą w pracy jest bardzo trudne i wywołuje w nas wiele negatywnych emocji, takich jak np. lęk lub stres.

Spychologia, manipulowanie innymi lub agresja to tylko niektóre z zachowań, które mogą cechować osoby toksyczne. Warto jednak w tym momencie wspomnieć, iż nie istnieje zamknięty katalog wspólnych cech, które dokładnie charakteryzują osobę toksyczną. Każdą taką osobę identyfikują bowiem inne cechy charakteru i zachowania, mające negatywny wpływ na osoby z jej otoczenia.

W celu prawidłowego zdiagnozowania osoby toksycznej w pracy warto mieć na uwadze takie cechy jak np. plotkowanie, szczególnie to związane z przekazywaniem nieprawdziwych, krzywdzących, ośmieszających i dyskredytujących informacji na temat danej osoby.

Kolejnym sygnałem, który powinien zwrócić naszą uwagę i sprawić, że zapali nam się lampka ostrzegawcza jest tzw. spychologia. Regularne i natrętne przekazywanie swoich obowiązków innym pracownikom nie ma nic wspólnego z prośbą o koleżeńską pomoc, czy chwilowe zastępstwo. W takich sytuacjach powinniśmy być szczególnie wyczuleni, czy ktoś nie obarcza nas z premedytacją nadmierną pracą, tylko po to by samemu nie robić nic.

Warto też zwrócić uwagę na osoby, które pod maską życzliwości i chęci pomocy, tak naprawdę za naszymi plecami robią wszystko, by w miejscu pracy żyło nam się naprawdę źle. Poza posiadaniem powyższych cech bywają agresywni, donoszą na nas przełożonym oraz kolegom, jak również szukają okazji by wytknąć nam błędy i robią to czerpiąc z tego przyjemność.

Toksyczne osoby w pracy mogą nie tylko przyczynić się do obniżenia morale całego zespołu, ale również pogorszenia atmosfery i komfortu pracy. Negatywny wpływ toksycznej osoby może odczuć również cała firma, poprzez np. opóźnienia w realizacji projektów, pogorszenie wyników sprzedaży, a w efekcie wskaźników finansowych.

Odpowiednia interpretacja zachowań, ich właściwa diagnoza oraz znalezienie odpowiedniego lakrstwa na toksyny w pracy może stanowić spore wyzwanie zarówno dla samego członka zainfekowanego zespołu, jak również menedżera, który zetknął się z problemem toksycznego pracownika. W kolejnej publikacji przedstawimy kilka metod radzenia sobie z toksycznym wpółpracownikiem. Już teraz zapraszamy do lektury.

 

Komentarze (0) + Dodaj własny komentarz

Brak komentarzy...