Nowości i Artykuły
Tytuł: Wrośnie płaca minimalna dodano dn. 2018-09-14

 

Wrośnie płaca minimalna

W 2019 roku płaca minimalna wzrośnie z obecnych 2100 zł brutto do 2250 zł brutto – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak wynika z informacji MRPiPS, minimalna stawka godzinowa w 2019 r. wyniesie 14,70 zł. Zdaniem ekspertów z Konfederacji Lewiatan, wzrost płacy minimalnej w czasie dobrej koniunktury gospodarczej z pewnością nie sprawi trudności pracodawcom, którzy powinni podołać takiemu wydatkowi.

Jak podkreśla jednak Jeremi Mordasiewicz z Konfederacji Lewiatan, za kilka lat, kiedy koniunktura w gospodarce spowolni, przyszłoroczny wzrost płac mogą negatywnie odczuć szczególnie małe firmy w biedniejszych miejscowościach. Warto więc zwrócić uwagę, że wzrost płac musi iść w parze ze wzrostem wydajności pracy.

Z badań przeprowadzonych przez Work Service S.A., w najbliższym okresie 15,6 proc. badanych firm planuje podwyżki, to o 4,3 pkt. proc. więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku.

„Skłonność pracodawców do podnoszenia płac jest niższa niż w pierwszych miesiącach roku. Ostatnie edycje badania wyraźnie sugerują występowanie sezonowości cyklu podwyżek na polskim rynku pracy. Gros pracodawców przyznaje je w pierwszym i drugim kwartale, a w drugiej połowie roku często brakuje już wolnych środków w budżetach na dalszą poprawę poziomów wynagrodzeń” – podkreśla  Andrzej Kubisiak, Dyrektor ds. Analiz w Work Service S.A.

 

Komentarze (0) + Dodaj własny komentarz

Brak komentarzy...