Nowości i Artykuły
Tytuł: Zawody przyszłości, o których nie miałeś pojęcia dodano dn. 2018-09-09

 

Zawody przyszłości, o których nie miałeś pojęcia

Nie tylko programista (twórca oprogramowania, deweloper), tester oprogramowania, analityk danych (Big Data, data mining), ale również kierowca, stolarz, czy też pracownik budowlany jeszcze przez kilka najbliższych lat nie będą musieli się martwić o zatrudnienie. Wybiegając jednak znacznie dalej w przyszłość wizjonerzy i analitycy rynku pracy widzą potrzebę powstania nowych zawodów, których potencjał zauważalny jest już dziś. Jak się okazuje rozwój technologii i społeczeństw w przyszłości może sprawić, że zawód architekta rzeczywistości rozszerzonej, czy też dewelopera inteligentnych domów może być niezwykle potrzebny i pożądany.

Zdaniem ekspertów z Kaspersky Lab, wśród zawodów, które w przyszłości mogą odegrać niebagatelne znaczenie na rynku zatrudnienia znalazły się między innymi: zdalny chirurg, który za pomocą specjalistycznych narzędzi i inteligentnych maszyn będzie mógł zdalnie wykonywać operacje bez konieczności fizycznego kontaktu z pacjentem, specjalista ds. interakcji pomiędzy człowiekiem a robotem, który będzie dbał o relacje na linii maszyna-człowiek, co ma ułatwić wzajemne funkcjonowanie w społeczeństwie. Jedna z ciekawszych propozycji zawodu przyszłości jest deweloper inteligentnego domu, co jak się okazuje może być zawodem znacznie szybciej pożądanym niż nam się wydaje, osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za opracowanie systemów inteligentnych domów odpowiadających konkretnym wymaganiom klienta i potrzebom danego gospodarstwa domowego.

Jak podkreśla Steve Sully, zastępca dyrektora globalnej agencji rekrutacyjnej Robert Half Technology, którego cytują eksperci z Kaspersky Lab –„Dziwi mnie, że jedynie 40 proc. studentów uważało, że ich zawód jeszcze nie istnieje, ponieważ na przestrzeni kolejnych 20 lat niemal wszystkie zawody ulegną znacznemu przeobrażeniu w stosunku do ich obecnej postaci. Wynika to z tego, że technologia i Przemysł 4.0 - a zwłaszcza sztuczna inteligencja - rewolucjonizują rynek pracy i umiejętności, na które istnieje zapotrzebowanie. Kluczem jest zdolność przystosowania się i uczenie się przez całe życie, dlatego studenci powinni zastanowić się, w jak sposób ich zdolności mogą być przydatne w karierze, jaką ostatecznie wybiorą.”

 

Komentarze (0) + Dodaj własny komentarz

Brak komentarzy...